Uvod
Kaj so kriptovalute? Kriptovaluta je v zadnjih nekaj letih postala izjemno priljubljena, saj je nastalo na tisoče novih in različna podjetja raziskujejo, kako jih je mogoče prilagoditi svojim potrebam in trgom. Toda kaj je kriptovaluta? Zakaj je posebna? Kaj ima to veze z “blockchainom”?
V tem vodniku bomo začeli z govorom o tehnologiji veriženja blokov: kaj je, kako deluje, kaj jo naredi posebno in kakšne nove stvari so mogoče z njeno uporabo. Ker je blockchain tehnologija, na kateri je zgrajena kriptovaluta, pomemben del razumevanja kriptovalut, si bomo najprej ogledali njeno predstavitev.
Nato bomo govorili o tem, kako deluje transakcija kriptovalute. Veste, da je kriptovaluta digitalno sredstvo, ki ga lahko prenesete prek verige blokov. Toda kaj vse to pomeni? Pojasnili bomo, kako transakcije s kriptovalutami delujejo na osnovi blokovne verige, in vključili tudi opis transakcij v ti. “Lightning Network”, tehnologiji, ki je zgrajena na verigah blokov, da so transakcije trenutne in razširljive.
Na koncu bomo pripravili kratek uvod, ki opisuje, kaj pomeni pojem »rudarjenje kriptovalut«. Ta razdelek je zasnovan tako, da vam olajša razumevanje kaj, kako in zakaj gre pri rudarjenju kriptovalut.
Na koncu tega vodnika bi se morali počutiti prijetno z osnovami kriptovalut: kaj so in zakaj so bile ustvarjene. Prav tako boste seznanjeni z večino glavnih izrazov, na katere boste naleteli v razpravah ali člankih o kriptovalutah.
Kaj je Blockchain tehnologija?
Ko govorimo o kriptovalutah, pogosto slišite besedo “blockchain”. Pojavlja se celo zunaj prostora kriptovalut, saj velika podjetja in celo vladne institucije razvijajo in patentirajo različne vrste “tehnologije veriženja blokov”. Toda kaj je tehnologija blockchain? Kako deluje? Zakaj je zanimiva? Kaj lahko naredi, česar zdaj ne moremo?
Da bi razumeli vpliv tehnologije veriženja blokov, je pomembno razumeti, kaj je tehnologija veriženja blokov. Na kratko, tehnologija blockchain je vse, kar deluje na blockchainu. Toda kaj je blockchain?
Na najnižji ravni je blockchain način shranjevanja podatkov, ki ga je ustvaril Satoshi Nakamoto, izumitelj Bitcoina. Sestavljen je iz množice blokov, povezanih skupaj s kriptografskimi operacijami. Pomembno je vedeti o bloku, da vsebuje kopico podatkov, kjer vsak kos podpiše njegov ustvarjalec, tako da ga ni mogoče spremeniti ali ponarediti. Kriptografsko veriženje blokov se izvede z uporabo hash funkcij, ki so matematične funkcije, pri katerih je v bistvu nemogoče najti dva vhoda, ki proizvajata enak izhod. Vsak blok vsebuje izhod zgoščevanja prejšnjega bloka, kar pomeni, da je nemogoče ponarediti blok v verigi na način, ki ne bo očiten glede na naslednje bloke v verigi.
Namen verige blokov je omogočiti shranjevanje podatkov na decentraliziran način, hkrati pa omogočiti vsakomur, da preveri pristnost verige blokov. To temelji na dejstvu, da uporaba različnih kriptografskih operacij v celotni verigi blokov skorajda nemogoče ustvariti ponarejeno verigo blokov, ki bi bilo sprejemljivo kot pravi blockchain. To pomeni, da lahko ljudje zahtevajo kopijo verige blokov od kogar koli drugega in zaupajo njeni pristnosti, ne da bi jim bilo treba sploh zaupati svojemu viru. V naslednjem razdelku bomo razpravljali o posebnih značilnostih blockchaina.
Blockchain je v središču številnih novih tehnologij, ki izkoriščajo svojo decentralizirano in nezaupljivo naravo. Izvirne in najpogostejše aplikacije so kriptovalute, ki ljudem omogočajo najmanj pošiljanje ali shranjevanje vrednosti (denarja) s transakcijami, zabeleženimi v verigi blokov. Kriptovalute so od takrat zrasle in ponujajo možnost opravljanja drugih storitev z vgrajeno podporo za ponudnike plačilnih storitev s kriptovaluto blockchaina. Tudi druge aplikacije so zrasle za uporabo blockchaina brez vidika kriptovalute. Nekatere možne aplikacije blockchaina so obravnavane v naslednjem razdelku. Več o Blockchain tehnologiji si lahko preberete tukaj.
Kaj je posebnost Blockchain tehnologije?
Blockchain je velik nov pojav in zdi se, da vse industrije iščejo, kako lahko revolucionira način poslovanja. Toda zakaj je blockchain tako poseben? V tem razdelku bomo govorili o temeljnih načelih verige blokov, zakaj so pomembni in zakaj naredijo blockchain poseben in sposoben narediti stvari, ki so bile prej nemogoče.
- Decentralizirano. Decentralizacija je eden od glavnih ciljev blockchaina. Ko je Satoshi Nakamoto ustvaril Bitcoin in blockchain, je bil zaskrbljen zaradi centralizacijske moči v finančni industriji. Takrat je bila v veljavi velika recesija in svetovno gospodarstvo je trpelo zaradi izbire nekaterih. V odgovor je Satoshi Nakamoto ustvaril Bitcoin in z njim blockchain. Blockchain je decentraliziran, saj je vsa njegova infrastruktura porazdeljena na več vozlišč, od katerih so vsa sposobna podpirati blockchain samostojno. Vendar pa je decentralizacija namenjena tudi odpravi kakršne koli možnosti, da bi katero koli vozlišče ali niz vozlišč lahko nadzoroval omrežje. Vse to pomeni, da okvara ali odločitve katerega koli dela omrežja ne bodo povzročile neuspeha omrežja.
- Zaupljiv. Veliko poslov, zlasti v finančni industriji, temelji na zaupanju. Ko daš denar v banko, jim zaupaš, da ti ga vrnejo, ko ga zahtevaš. Zaupate organizacijam, ki so zadolžene za upravljanje vaše valute, da sprejemajo odločitve, ki ji omogočajo, da ohrani svojo vrednost, namesto da bi se napihnila do točke ničvrednosti. Verjamete, da bo vsaka organizacija, ki ji posredujete osebne podatke, zanje ustrezno skrbela in ne bo lagala, ko jo boste vprašali. Tehnologija veriženja blokov omogoča odstranitev zahteve po zaupanju v centralizirano organizacijo iz številnih sistemov. Na primer, pri bančništvu je vaš denar zabeležen v interni knjigi, za katero zaupate, da bo banka skrbela za točnost. V blockchainu je knjiga javno vodena in shranjena na toliko mestih, da je nemogoče, da bi jo nekdo uspešno ponaredil. Zasnova blockchaina omogoča tudi zaupanje v javno knjigo, ne da bi zaupali tistim, ki jo hranijo. Vsak del informacij v verigi blokov je zavarovan s kriptografijo, različni deli pa so prepleteni na način, da je kovanje verige blokov neizvedljivo, vendar je preverjanje enostavno. To je eden najpomembnejših prispevkov tehnologije blockchain, saj noben drug obstoječi sistem ne ponuja teh prednosti. Pred blockchainom ste morali sami shraniti kopijo knjige ali pa zaupati osebi, ki to stori.
- Varno. V večini primerov, če nekomu date svoje podatke, mu zaupate, da bo zanje ustrezno poskrbel. Nimate vedno možnosti revizije, kako varujejo svoje sisteme, ali pooblastila, da jim naročite spremembe za izboljšanje varnosti. Ne veste, kako dobro so vaši podatki zavarovani ali kaj se z njimi dogaja. Na blockchainu so vsi varnostni ukrepi odprti javnosti. Vse varnostne predpostavke temeljijo na moči kriptografskih algoritmov. Če nekomu uspe zlomiti enega od teh algoritmov, potem varnost verige blokov ne bo uspela. Vendar je to malo verjetno, saj je vsak algoritem javen in je bil javno revidiran (za razliko od strežnikov vašega ponudnika storitev v oblaku) in tudi če pride do kršitve, bo očitna, tako da boste vedeli, da se je zgodila. Ta povečana prepoznavnost in prenos zaupanja iz organizacij in korporacij na javno pregledane kriptografske algoritme predstavlja višjo raven varnosti, kot je trenutno na voljo.
Potencial Blockchain Tehnologije
Ena od stvari, ki jih največ slišite o tehnologiji blockchain, je njen potencial. Imenuje se “Splet oz. Web 3.0” in obljublja, da bo spremenil način poslovanja. Toda katere so nekatere potencialne aplikacije tehnologije blockchain? In kako se razlikujejo od tega, kar obstaja danes? Tukaj bomo govorili o nekaterih predlaganih uporabah za blockchain.
- Nespremenljivi zgodovinski zapisi.
Ena glavnih značilnosti tehnologije blockchain je, da je blockchain zasnovan tako, da ga je težko ali nemogoče spremeniti. To je res zaradi varnostnih funkcij verige blokov. Z uporabo pomanjkanja nekaterih virov (računske moči, kriptovalute itd.) je veriga blokov zasnovana tako, da nekomu oteži nadzor nad verigo blokov z nadzorom ustvarjanja blokov. Z veriženjem blokov skupaj z uporabo hash funkcij veriga blokov onemogoča ponarejanje bloka, ne da bi kovali vsak blok za njim, kar je zasnovano tako, da je težko ali nemogoče. To omogoča uporabo blockchaina za ustvarjanje zgodovinskih zapisov, ki jih mora biti težko ali nemogoče spremeniti po dejstvu, ko je zapisan. Uporabe za to so številne. Ena od aplikacij so dnevniki nadzora dostopa do omejenega območja, zaradi česar je nemogoče odstraniti dokaze o nepooblaščenem dostopu do objekta. Drugi je za varnostne dnevnike za varen računalniški sistem, zaradi česar je nemogoče, da bi napadalec zakril svoje sledi z brisanjem ali spreminjanjem varnostnih dnevnikov v računalniku. Računalnike bi lahko naredili še bolj varne, če bi zabeležili vsako operacijo v verigi blokov, kar bi omogočilo enostavno sledenje uvajanju in širjenju zlonamerne programske opreme ali neželenih datotek. Vsak sistem, ki zahteva varno shranjevanje časovno odvisnih informacij, bi lahko imel koristi od shranjevanja ključnih podatkov v sistemu blockchain. - Decentralizirano shranjevanje. Blockchain je zasnovan tako, da je decentraliziran, pri čemer so tisti, ki sodelujejo v verigi blokov, plačani za svoj trud. To pomeni, da je popolna kopija verige blokov shranjena na več lokacijah. Kopije so lahko popolne ali delne, saj je zaradi strukture blockchaina trivialno razdeliti verige blokov na kose in preverjanje pristnosti vsakega dela. To omogoča uporabo tehnologije blockchain kot decentraliziranega sistema za shranjevanje. Organizacija lahko uporablja tehnologijo veriženja blokov kot rešitev za porazdeljeno shranjevanje (pridobitev prejšnje prednosti neponovljivosti kot dodaten bonus). S kompenzacijo shranjevalnih vozlišč za njihov pomnilniški prostor in trud pri pridobivanju informacij lahko organizacija svoje potrebe po pomnilniku odda zunanjemu izvajalcu s pomočjo sistema, ki ima vgrajeno podporo za kompenzacijo sodelavcev in preverjanje pristnosti pridobljenih podatkov.
- Pametne pogodbe. Ethereum je pionir koncepta pametne pogodbe z uporabo tehnologije blockchain. Za razliko od Bitcoina, kjer je blockchain zasnovan za shranjevanje finančnih transakcij, je Ethereum razvil sistem, kjer lahko programerji napišejo kodo, ki lahko naredi vse, kar lahko naredi računalnik. Te pametne pogodbe so zasnovane za izvajanje v verigi blokov. Uporabniki pametne pogodbe plačajo vozlišča v omrežju s kriptovaluto, da izvedejo kodo in vrnejo rezultat. Morebitne uporabe pametnih pogodb so omejene le z iznajdljivostjo njihovih ustvarjalcev. Več kot tisoč različnih kriptovalut je bilo izdanih kot pametne pogodbe na blokovni verigi Ethereum, od katerih vsaka zagotavlja funkcije, ki jih ločijo od preostalega prostora kriptovalut. Pametne pogodbe lahko zagotavljajo tudi določeno storitev (brez ustvarjanja nove kriptovalute). Primeri teh pogodb se lahko gibljejo od zmožnosti spletnega igranja kamen-papir-škarje z drugimi uporabniki Ethereuma do avtomatiziranih storitev deponiranja (ki delujejo kot tretja oseba, ki zadrži plačilo izdelka do zaključka dostave) do sistemov za dostavo vsebin (kot je Netflix).
- Decentralizirane avtonomne organizacije. Druga novost, ki jo omogoča tehnologija blockchain, je decentralizirana avtonomna organizacija (DAO). DAO je skupina, katere pravila delovanja so zapisana kot pametne pogodbe na blockchainu. Ljudje lahko kupijo žetone za DAO, ki jim dajejo pravico do glasovanja o odločitvah glede upravljanja, dodeljevanja sredstev itd. Blockchain je bistvenega pomena za obstoj DAO, ker njegova decentralizirana narava omogoča ustvarjanje organizacije, kjer operacija ni pod nadzorom katerega koli člana ali organizacije in člani lahko sodelujejo, ne da bi razkrili svojo identiteto (saj je lastništvo žetona dovolj za dokazovanje članstva).
Kako delujejo transakcije pri Kriptovalutah?
Veste, da so kriptovalute alternativa tradicionalnim plačilnim sistemom (kot so kreditne kartice, PayPal itd.), a veste, kako delujejo? Če želite nekomu plačati v kriptovaluti, mu ne morete kar izročiti peščice kriptovalut v pravem znesku. Kako torej deluje transakcija s kriptovalutami?
V omrežju blockchain ima vsaka oseba svoj javni naslov v omrežju. To deluje tako kot e-poštni naslov: če poznate naslov nekoga, mu lahko nekaj pošljete. Prav tako kot e-poštni naslov, ne morete ugotoviti identitete nekoga samo po tem, da poznate njihov naslov. Lahko si ustvarite e-poštni naslov in nanj pošljete pošto, vendar iz njega ne morete razbrati imena osebe (razen če je vključeno v naslov). Enako velja za naslove, ki se uporabljajo v blockchainu, denar lahko pošljete na naslov, vendar iz njega ne morete ugotoviti, komu je bil denar poslan, razen če vam ne povejo.
Da bi transakcija s kriptovaluto delovala, mora oseba, ki pošilja denar, poznati javni naslov prejemnika. Številne denarnice za kriptovalute to olajšajo tako, da jo kodirajo v kodo QR, ki jo kupec zlahka skenira v svojo aplikacijo za denarnico, da izvede prenos. V nasprotnem primeru je naslov kodiran kot niz črk in številk, ki jih lahko pošiljatelj vnese v svojo denarnico za izvedbo prenosa. To je vse, kar mora pošiljatelj ali prejemnik narediti za izvedbo transakcije. Za nekatere blokovne verige (kot je Bitcoin) bo pošiljatelj moral vključiti tudi malo dodatne kriptovalute kot provizijo za transakcijo, ki se uporablja za plačilo rudarjev (več o tem kasneje). V ozadju pošiljateljeva denarnica digitalno podpiše transakcijo s svojim zasebnim ključem. To pomeni, da lahko vsak, ki pozna njihov javni naslov (imenovan tudi njihov javni ključ), preveri, ali je odobril transakcijo. Ker je v transakcijo vključen javni naslov, je to zelo enostavno narediti.
Nato denarnica pošlje transakcijo enemu od rudarskih vozlišč v omrežju blockchain. To vozlišče ga pošlje vsem drugim vozliščem, za katera ve, delajo enako in tako naprej, dokler vsako vozlišče v omrežju ne dobi kopijo transakcije. V rednih časovnih presledkih se na blockchainu ustvari blok. Če je transakcija vključena v blok, so podrobnosti transakcije, vključno z vsaj naslovom pošiljatelja in prejemnika, zneskom transakcije in pošiljateljevim podpisom, zapisane v podatkovni razdelek bloka. Po določenem postopku (za podrobnosti glejte spodnji razdelek o rudarjenju kriptovalut) je nekdo izbran, da ustvari blok, in ga podpiše s svojim zasebnim ključem (tako kot je pošiljatelj podpisal transakcijo), da ga zaščiti pred spremembami. Nato ga pošljejo vsakemu vozlišču, ki ga poznajo, in tako naprej, dokler vsi v omrežju blockchain ne dobijo kopije bloka.
Tako deluje transakcija kriptovalute v večini omrežij blockchain. Druga omrežja uporabljajo različne različice verige blokov, da dosežejo želene lastnosti verige blokov (opisane zgoraj). Te verige blokov bodo uporabljale nekoliko drugačne metode za izvajanje transakcij, vendar so uporabniku nevidne. Vse, kar morajo storiti, je, da vnesejo naslov prejemnika in znesek transakcije, njihova denarnica pa bo poskrbela za ostalo v ozadju.
Lightning Network
Lightning Network je protokol drugega sloja, ki je zgrajen na vrhu verige blokov, da zagotovi zmožnost za takojšnje “mikrotransakcije”. Ker je to vse pogostejše in deluje drugače kot standardne transakcije blockchain v ozadju, ga bomo tukaj na kratko opisali.
Lightning Network temelji na omrežju “kanalov” med dvema strankama. Na primer, pretvarjajmo se, da Alice in Bob ustvarita kanal med seboj. Da bi to naredila, oba ustvarita “transakcijo financiranja” v verigi blokov (z zgoraj opisanim postopkom), ki pravi, da kanalu namenijo določeno količino kriptovalute. Recimo, da vsak za začetek dodeli 1 Bitcoin svojemu kanalu.
Da ustvarita svoj kanal, Alice in Bob ustvarita “transakcije obveznosti”, ki spremljajo trenutno stanje njunega kanala in jih oba podpišeta. Za začetek bo v transakciji obveznosti Alice in Boba navedeno, da je treba od 2 bitcoinov v kanalu 1 plačati Alice in 1 plačati Bobu, ko se kanal zapre. Vsak ima kopijo transakcije, ki vključuje te informacije in dve možnosti: bodisi plačilo njihovemu partnerju ali tisto, ki jim na koncu plača, vendar ga je mogoče preklicati (in imajo ključ za preklic).
Za izvedbo transakcije v omrežju Lightning Network Alice in Bob ustvarita nov sklop pogodb. Recimo, da Alice pošlje 0,25 Bitcoin Bobu preko Lightning Networka. To vključuje naslednje korake:
- Alice ustvari novo transakcijo obveznosti A’, ki ji plača 0,75 Bitcoina in Bobu 1,25 Bitcoin, ko se kanal zapre.
- Alice podpiše A’ in jo pošlje Bobu, ki jo podpiše in obdrži kopijo.
- Bob ustvari novo transakcijo obveznosti B’, ki plača 0,75 Bitcoin Alice in 1,25 Bitcoin Bobu, ko se kanal zapre.
- Bob podpiše B’ in ga pošlje Alice, ki ga podpiše in obdrži kopijo.
- Alice objavi ključ za preklic za svojo prejšnjo kopijo, A, ki obema omogoča, da ga izbrišeta.
- Bob objavi ključ za preklic za svojo prejšnjo kopijo, B, ki obema omogoča, da ga izbrišeta.
Posledično imata Alice in Bob nove transakcije obveznosti, A’ in B’, ki prerazporedita sredstva v kanalu za obračun Aliceinega novega plačila Bobu.
Toda ali to pomeni, da mora vsak imeti odprt kanal za vse ostale, da jim pošlje denar v Lightning Network? Ker bi to pomenilo veliko transakcij financiranja na blockchainu. Odgovor je ne, za to je tukaj omrežje.
Pretvarjajte se, da želi Charlie poslati nekaj bitcoinov Dorothy, vendar med njimi nimata neposrednega kanala. Vendar ima Charlie kanal do Alice, Dorothy pa do Boba. To pomeni, da bi lahko Charlie pošiljal denar Dorothy prek Alice in Boba. To se doseže z naslednjimi koraki:
- Charlie se odloči, koliko bitcoinov želi poslati Dorothy, poišče verigo kanalov, ki jih lahko uporabi (Charlie Alice Bob Bob Dorothy) in dodeli osnovni znesek plus nekaj dodatnega, da plača Alice in Bobu za njune težave.
- Charlie pošlje Bitcoin Alice z uporabo Lightning Transakcije, kot je opisano zgoraj.
- Alice vzame svoj del, ostalo pa pošlje Bobu preko njihovega skupnega kanala, kot je opisano zgoraj.
- Bob vzame svoj del in pošlje osnovni znesek Dorothy.
Zaradi vsega tega je Charlie denar, ki ga želi, poslal Dorothy. Pri tem je zmanjšal svoj delež Bitcoina v kanalu med njim in Alice. Enako velja za Alice glede Boba in Boba glede Dorothy. Vendar pa je neto sprememba Alice in Boba enaka le njunim transakcijskim provizijam.
Sprememba ravnovesja kanalov bo pomagala narekovati, kako poteka omrežje Lightning Network. Mogoče je, da Alice nima več dodeljene dovolj vrednosti v kanalu, da bi Bobu Bitcoin poslala kot del druge transakcije. To bo vplivalo na transakcijske provizije, saj lahko Alice zaračuna nizke ali celo negativne transakcijske provizije, da bi pritegnila transakcije, zaradi katerih bo Bob prenesel vrednost na Alice in ponovno uravnotežil njihov kanal.
Ko je kanal zaprt, se jima izplača preostanek bitcoinov, dodeljen vsaki stranki na podlagi njihove zadnje transakcije obveznosti. To pomeni, da se stanja v verigi blokov posodabljajo šele, ko je kanal zaprt, kar ohranja transakcije Lightning Network v trenutku (saj je veriga blokov “izven zanke”, dokler se vse ne konča).
Kaj je rudarjenje Kriptovalut?
Verjetno ste že slišali pojem “rudarjenje kriptovalut”. Toda kaj je rudarjenje kriptovalut? Izraz “rudarjenje kriptovalut” je bil skovan, da bi uporabnike spodbudil k razmišljanju o plemenitih kovinah. Nekdo gre ven in nekaj kopa, potegne nekaj zlata iz zemlje in potem je bogatejši, ker se vsi strinjajo, da ima zlato vrednost.
Kriptovalute delujejo na podoben način. Ko pogledamo bolj podrobno, so kriptovalute le kup enic in ničel brez oprijemljive uporabe. Imajo vrednost samo zato, ker se ljudje strinjajo, da jo imajo. Kriptovalute imajo veliko vzporednic s plemenitimi kovinami in izraz rudarjenje je bil izbran, da bi izkoristili te podobnosti in vsem olajšali razumevanje kriptovalut.
Rudarjenje je izraz, ki ga uporablja družina kriptovalut, ki za varnost uporabljajo algoritem, imenovan Proof of Work. Rudarji kriptovalut »ustvarjajo vrednost« z ustvarjanjem bloka v verigi blokov, tako kot rudarji zlata »ustvarjajo vrednost« tako, da izvlečejo zlato iz zemlje in ga dajo na trg. Oba opravita nekaj dela in sta za svoj trud nagrajena.
Toda ljudje so nagrajeni samo za nekaj, za kar se ljudje strinjajo, da je dragoceno, kajne? Za zlato je »dragocena« stvar, ki jo rudarji počnejo, zbiranje zlata za ljudi za izdelavo stvari (kovancev, nakita itd.). Toda kaj je namen dela, ki ga opravljajo rudarji kriptovalut?
Rudarji kriptovalut zavarujejo blockchain tako, da zagotovijo, da blockchain ostane decentraliziran. Prvotni cilj kriptovalut je bil ustvariti sistem, ki ni pod nadzorom nobene osebe in organizacije. Razlog za to je, da je ustvarjalec Bitcoin, prve kriptovalute, verjel, da centralizirane finančne institucije sprejemajo odločitve, ki škodijo javnosti, in želel ustvariti način, da ljudje izmenjujejo vrednost na način, ki je neodvisen od obstoječe finančne infrastrukture.
Decentralizacija kriptovalut je dosežena tako, da se zagotovi, da nihče nima možnosti nadzora verige blokov z nadzorom ustvarjanja blokov. Kako? Z izkoriščanjem pomanjkanja.
Vse kriptovalute se zanašajo na dejstvo, da je določena stvar redka in je zato nekoliko dragocena za pridobitev. Kriptovalute Proof of Work uporabljajo pomanjkanje računalniške moči za zaščito verige blokov. Vsak blok vključuje rešitev za težaven kriptografski problem, kjer je najboljši način za rešitev problema ugibanje. Vsak uporabnik kriptovalute lahko sodeluje v tekmi za iskanje pravilnega odgovora na težavo. Postopek ugibanja, dokler se ne najde veljavna rešitev, se imenuje rudarjenje in ljudje, ki sodelujejo v igri ugibanja, so rudarji kriptovalut.
Ker je za vsako naključno ugibanje enako verjetno kot za vsako drugo, da ustvari veljaven odgovor na problem, so možnosti osebe, da zmaga v tekmi za rešitev, enake odstotku računske moči omrežja, ki ga ima v lasti. Na primer, če ima oseba en sam računalnik, ki ga uporablja za rudarjenje in je omrežje sestavljeno iz 100 enakih računalnikov, ki se uporabljajo za rudarjenje, potem ima rudar 1-odstotno možnost, da ustvari vsak blok v verigi blokov. V uveljavljenih kriptovalutah je omrežje sestavljeno iz številnih rudarjev, pri čemer noben rudar ne nadzoruje pomembnega dela virov omrežja.
To ščiti omrežje, ker bi moral napadalec vsakič pridobiti dovolj sredstev za zmago v dirki, kar bi bilo izjemno drago (saj bi potreboval toliko računalnikov kot preostalo omrežje skupaj). Na primer, omrežje Bitcoin ima porabo energije večjo od mnogih držav. Za učinkovit napad na Bitcoin bi moral uporabnik porabiti še večjo količino energije, kar bi bilo zelo drago (da ne omenjamo stroškov računalnikov, ki rudarijo), zato je uspešen napad realno praktično nemogoč.